הזוגיות שלכם עלתה על שרטון? מתקשים לנהל דיאלוג מכבד ואינטימי? לפני שמחליטים לנקוט בצעדים דרסטיים כמו פירוק החבילה, יש מה לעשות.
תהליך בשניים
זוגיות אינה רק מונח שמתאר שניים המצויים במערכת יחסים. זהו עולם ומלואו של תהליכים אינטנסיביים ודינמיים שנמתחים לכיוונים שונים. מה שהתחיל בפרפרים בבטן, ניצוצות והרבה רומנטיקה באוויר, מתחלף, או נוספים לו, מנעד של תחושות ורגשות, מושפעים מאין ספור גורמים, כמו תוספת של ילדים למשפחה, שינויים בעבודה, התבגרות, השקפות עולם וגם, השפעות חיצוניות שנכנסות אל תוך המערכת הזוגית, שאינה חסינה מפני השפעות אלו. למשל, מצב כלכלי, פיטורים, אובדן הורה וכדומה.
משבר בזוגיות לא תמיד נגרם בשל הליך דרמטי, למשל בגידה, ופעמים רבות הוא תוצר של כל הנסיבות שהוזכרו, בתוספת שחיקה, תחושה ש”לא מבינים אותי”, וכמיהה לחזור ולחוות את התחושות של פעם, בתחילת הזוגיות.
לכן, רגע לפני שמחליטים החלטות הרות גורל, מתבצרים בעמדות ומרחיבים את הפער, רצוי ומומלץ להגיע לטיפול זוגי, לשימור הזוגיות וחיזוקה, טיפול בבעיות העכשוויות, ומציאת כלים לניהול המשברים. טיפול זוגי מאפשר לגעת במקומות הכואבים, להציף אותם ולראות אותם, זאת במטרה להבין אותם, ומשם לתקן אום, ולמצואאת המקום שבין רצוי למצוי, לרפא את הפצעים ולתאם ציפיות.יות נמצאת באמת בנקודת אל חזור, או בצומת, בה כל אחד מבני הזוג מבקש לפנות לכיוונים מנוגדים ומתקבלת החלטה לפירוק הזוגיות.
גם ניהול המשבר הזה יכול להתבצע בדרכים נכונות, ממוקדות, ועם הבנה, האחד של השני, לצרכיו, רצונותיו והמקום בו הוא, או היא, עומדים. במקרה כזה מומלץ לשקול גישור זוגי.
גישור זוגי– מציאת פתרונות מיטיבים
במידה וההבנה ההדדית בין בני הזוג היא שאין מנוס מפירוק הזוגיות, חשוב שתהליך יתבצע עם כמה שפחות משקעים וכעסים, ובאופן בו שני הצדדים ימצאו פתרון מקובל, איתו ניתן יהיה לחיות בשלום.
גישור זוגי נותן מענה, וכלים, לזוגות שמבקשים דרך לצאת מהמשבר, בין אם בתיקון המשבר והמשך הזוגיות, ובין אם באמצעות פירוק הזוגיות, בהליך קצר וממוקד, ועם החלטות שיהיו אפקטיביות, וכמה שפחות מושפעות ממטענים רגשיים, כעסים ותחושות שעלולות להשפיע על כושר השיפוט ולגרום לתהליך להיות מייסר וקשה.
זהו הליך המתבצע על ידי מגשר זוגי, דמות נייטרלית, שמסייע לזוגות לפתור מחלוקות, מבלי להעדיף צד אחד על פני השני, ולהגיע, בתוך זמן קצר, להסכם מחייב, ענייני ומכבדשיהיה מקובל על שני הצדדים, שיכול להוביל או להבנות ורצון לנסות ולגשר על הפערים בזוגיות, או לחילופין, לסיים אותה באופן מכבד ותוך מזעור נזקים.
הליך גישור זוגי יכול לעסוק בענייני הסכמי ממון, הסדרי משמורת, רכוש וכספים ובכל נושא בו קיימת מחלוקת בין הצדדים. המטרה היא להתגבר על המחלוקות, לא להניח לרגשות להשתלט על השיח, ובעיקר להמנע מהגעה בית משפט ולהיות חשופים להליך מתיש,יקר ובעל השלכות נפשיות רבות, כמו כעסים ומצוקות.
טיפול זוגי עשוי אף הוא להביא להבנות כי אין מוצא אלא לפרק את החבילה, אולם התהליך יכול גם לסייע להגיע להבנות, האחד של השני, לפינוי מקום לצד השני להביע את עצמו ולתהליך של החלמה וריפוי. כיום יש הבנה רבה יותר בצורך להיעזר במטפל זוגי, שיכול לגשר בין בני הזוגות, לעזור להם לצאת מהמשבר אותו הם חווים, לרפא את פצעי העבר ולשקם את מערכת היחסים, גם כשנדמה שהדבר אינו אפשרי.