אישה כועסת אבל לא מדברת ואומרת סיבה

ברוכים הבאים לפורום "זוגיות במשבר"!
אתם מוזמנים לכתוב שאלות מפורטות בתחום הזוגיות, משברי זוגיות, טיפול זוגי, בגידות, חשק מיני וכד'.
תוכלו גם להגיב לשאלות ולפוסטים של שאר המשתתפים. אנא תנו כותרת לכל פוסט חדש, ואל תשכחו לשרשר תגובות נוספות שלכם כהמשך לפוסט הראשון, כדי שתיווצר המשכיות. אשתדל לענות על כל שאלה בהקדם.
חשוב לדעת שהתשובות באתר אינן תחליף לייעוץ זוגי מקצועי, וכל מי שפונה עושה זאת על אחריותו בלבד.
אנא סמנו אם אתם מעוניינים לקבל הודעה למייל שלכם על קבלת תגובה לפוסט שלכם

רגרסיה לדפוס ששרת אותה בילדות

הודעהעל ידי דורית כהן » 25 פברואר 2019, 03:32

ברנש יקר, אתה מתאר אצל אישתך דפוס התנהגות בעייתי, של התנתקות והסתגרות וצבירת מטעני כעס. ברור שזה מאד לא בריא לכל מי שחי סביבה: לה עצמה, כי היא מסתובבת עם כל הכעס הזה אגור בפנים ומכניס אותה לסטרס - גוף נפש - לאורך תקופה ממושכת, וכמובן מי שחי איתה באותו בית, אתה והילדים.
כמו שיעל כתבה בדרך כלל זהו דפוס ש"מאמצים" אותו בבית ההורים. אם משום שזה מה שהיא ראתה אצל אחד מן ההורים שלה, או משום שהיא במקרה החלה להשתמש בו וראתה שזה מעניק לה מצד אחד אפשרות לשמירה על הפרטיות שלה, ומצד שני תשומת לב ו"חיזור" וריצוי עד שהיא תהיה מוכנה לצאת ממצב הרוח שלה. דפוס נלמד, נרכש. 
נקודה חשובה נוספת: כאשר בן אדם נכנס ללחץ, יש אצלו רגרסיה להתנהגויות ילדיות יותר. כלומר הלחץ בו הוא נמצא שואב ממנו אנרגיות הישרדותיות, ומנטרל במידה מסויימת או רבה את היכולות השכליות הבוגרות שהוא פיתח במהלך בגרותו, ודפוסים קדומים יותר שהוא אימץ בילדות תופסים פיקוד. 
הבא בחשבון שאנשים שונים מגיבים אחרת למצבי לחץ. כל אחד פשוט "יורד" בתיפקוד לדפוס קדום/ישן יותר ש"שרת" אותו בילדותו. זו היא הרגרסיה. כדי לשנות זאת צריך לשים לה את המראה הזאת, היא תצטרך להכיר בכך ולרצות (לפחות ברגעים של חשיבה רציונלית) לעבוד על שינוי.
מה שקרה אצל יעל הוא שבעלה לא היה מוכן לבלוע את הדפוס הזה שלה והכריח אותה להישלף ממנו שוב ושוב. בעזרתו היא גילתה שיש גם דרכים אחרות לנהל ריבים, ועובדה שהיא מעידה על עצמה שהיא כבר מעדיפה את הדרך החדשה שאומצה בגיל בוגר. הצליח להם!
אפשר להיפטר מן הדפוס הלא בריא הזה גם בעזרת טיפול זוגי סבלני, כאשר אדם חיצוני לזוגיות (שסומכים עליו מקצועית) עוזר לכם לראות את עצמכם ועובד איתכם על שינוי הדפוסים הישנים לדפוסי התמודדות ותקשורת טובה יותר בזמן לחץ.
דורית כהן
פסיכולוגית, יועצת זוגית
054-4438580אישה כועסת אבל לא מדברת ואומרת סיבה ברנש
20 פברואר 2019, 09:00
Re: רב הסתר על הגלוי בנימין
20 פברואר 2019, 12:21
Re: ברנש
20 פברואר 2019, 12:53
Re: יעל
21 פברואר 2019, 08:36
רגרסיה לדפוס ששרת אותה בילדות דורית כהן
25 פברואר 2019, 03:32

חזור אל פורום "זוגיות במשבר"

מי מחובר

משתמשים רשומים: Bing [Bot]