איך מתגברים על limerence ?

ברוכים הבאים לפורום "זוגיות במשבר"!
אתם מוזמנים לכתוב שאלות מפורטות בתחום הזוגיות, משברי זוגיות, טיפול זוגי, בגידות, חשק מיני וכד'.
תוכלו גם להגיב לשאלות ולפוסטים של שאר המשתתפים. אנא תנו כותרת לכל פוסט חדש, ואל תשכחו לשרשר תגובות נוספות שלכם כהמשך לפוסט הראשון, כדי שתיווצר המשכיות. אשתדל לענות על כל שאלה בהקדם.
חשוב לדעת שהתשובות באתר אינן תחליף לייעוץ זוגי מקצועי, וכל מי שפונה עושה זאת על אחריותו בלבד.
אנא סמנו אם אתם מעוניינים לקבל הודעה למייל שלכם על קבלת תגובה לפוסט שלכם

זו התמכרות...כנראה נדרש טיפול

הודעהעל ידי דורית כהן » 09 אפריל 2019, 04:13

ברבי היקרה, ראשית, אנסה לתרגם את המונח בו השתמשת: "לימרנס" - מחשבות בלתי פוסקות על אהוב ורצון להיות איתו, גם אם משהו בך מבין שזה לא הדדי, או שזה לא מציאותי. זה לא מאד שונה מהתאהבות/הידלקות, אבל הדגש הוא שמושא ההתאהבות במקרה של "לימרנס" אינו מתאים להבשלת זוגיות מציאותית וחיובית. נניח להתאהב במישהו נשוי שאינו מתכוון לעזוב את אישתו, או בפושע, להבדיל...
הבעייה במצב הזה היא שקיים אובייקט חיצוני - אותו אהוב - שעצם המחשבה עליו, ובייחוד לראות אותו במציאות - מקפיצה תגובה כימית חזקה מאד של עונג (כלומר מציפה את המוח באנדורפינים...), והמוח מתמכר לעונג הזה ומתקשה לוותר עליו, למרות שההגיון שלך מסוגל לראות שזה לא מתאים ומזיק לך. 
לדעתי זה קושי שדומה לכל התמכרות אחרת. כמו להשתוקק לסמים או לאוכל שאת מאד אוהבת וחושקת בו ולא יכולה להפסיק לחשוב עליו עד שאת מקבלת אותו. 
כידוע, לא קל לטפל בהתמכרויות. יש ההולכים לטיפול פסיכולוגי אצל מומחים להתמכרויות, יש ההולכים לקבוצות תמיכה. 
אני חושבת שהדרך המרכזית היא לנסות ללמד את הגוף שלך להגיב תגובה אחרת כאשר את חושבת עליו. לראות אם את יכולה להמציא "מצב תודעה" של "שוויון נפש" פלוס רגיעה פלוס הרפייה - כל פעם שאת חושבת על האיש או רואה אותו. עליך לדמיין אובייקט אחר כמו למשל מקום יפה ומרגיע, שפת ים חמימה ושקטה, ולהרגיל את הגוף שלך להירגע ולהרפות כל פעם שאת חושבת על האובייקט האחר. לאחר שאת מצליחה לאמן את הגוף שלך בתגובה הזאת באופן קבוע, יהיה עליך להקפיץ את המחשבה על האובייקט החדש כל פעם שתחשבי על האהוב הישן. נקווה שכתובצאה מכך האימון שלך יצליח להצמיד את התגובה הגופנית החדשה של רוגע ושוויון נפש גם לאותו אהוב ישן. 
הטכניקה שתיארתי לך היא דוגמה לטכניקה של שיטת ה cbt שיטה טיפולית טכנית שמשנה מחשבות אובססיביות וכל מיני הרגלים רעים שבני אדם מסגלים לעצמם. 
דורית כהן
פסיכולוגית, יועצת זוגית
054-4438580איך מתגברים על limerence ? ברבי
02 אפריל 2019, 12:33
זו התמכרות...כנראה נדרש טיפול דורית כהן
09 אפריל 2019, 04:13

חזור אל פורום "זוגיות במשבר"

מי מחובר

משתמשים רשומים: Google [Bot]