האם בגידה של אחד מבני הזוג, היא עילה לגירושין? האם ניתן להחזיר את האהבה למערכת הזוגית, אחרי בגידה?

תשובה
ראשית, אם מחפשים “עילה” לגירושין – אזי בגידה היא עילה. אבל אם רוצים לשקם את הזוגיות, אני מאמינה שברוב המקרים ניתן להתגבר על האירוע הטראומטי ולהשאיר אותו מאחורה מבחינה רגשית.
אבל כדי שהאירוע לא ימשיך ללוות כל ריב עתידי ולצבוע את היחסים מכאן ואילך – צריך הזוג להיות מוכן לעבודה יסודית.
יש לתת בתחילת המפגשים מקום ל”הוצאת קיטור”. להבין ולקבל שהצד הנבגד חטף פגיעה רצינית ועליו לקבל את המקום והמרחב להביע את רגשותיו, לשאול הרבה שאלות, ולקבל בהבנה שהוא זקוק לזמן עד שיוכל לבטא אהבה. באותו זמן – הצד הבוגד יצטרך להתאזר בסבלנות, להיות נכון למבול השאלות, להאשמות. עליו להשתוחח ולספוג, אין מנוס מכך.
יחד עם זה ובמקביל ככל האפשר, חשוב להתחיל לחקור את מערכת היחסים של בני הזוג כדי להבין מה היה חסר לבן הזוג שבגד. הרבה פעמים מוצאים שהיתה סחיפה אל תוך שיגרה של המון מטלות בבית, מינימום חום, מעט מידי סקס, המון ביקורת ותלונות. הבוגד מצא מישהי (או מישהי מצאה אותו) וסיפקה לו חלק מן המחסורים שחווה בבית, והיה לו קשה לעצור זאת.

עד מהרה ההתבוננות הזאת יוצרת מרחב חדש ומאפשר, אשר בתוכו בוחנים בהבנה ובאהדה את הצרכים הבלתי מסופקים של שני בני הזוג, ולפעמים עצם האפשרות והלגיטימציה להעלות ולדבר על החוסרים הללו – עושה כבר שינוי.

הרבה פעמים אני מוצאת שאחרי כמה פגישות, נושא הבגידה כבר לא עולה יותר, ובני הזוג מעלים נושאים שונים המטרידים אותם, וכך הופך הייעוץ הזוגי להזדמנות לאיוורור של הרבה נושאים שעד כה לא טופלו.

זאת הסיבה שבגידה יכולה להוות טריגר והזדמנות לבנייה מחדש של הזוגיות ואפילו להחזרת האהבה.